България загуби известния уролог Проф. Патрашков, доктор на медицинските науки.
Проф. Тодор Кръстев Патрашков е роден на 2 август 1926 г. в село Калугер махала, което след 1955 г. е преименувано на Златия.
Патрашков има двама братята.
Има едно дете, баща е на известната журналистка Кристина Патрашкова ( bezfilter )
Тодор Патрашков завършва медицина в София през 1952 г. След дипломирането си постъпва като военен лекар на поделение, дислоцирано в Мездра, където работи от 1952 до 1954 г.
По това време се създава Общоармейската болница в София, в която Патрашков специализира хирургия (1954-1957)
Ординатор е и в хирургическото отделение на Военната болница в Русе.
Д-р Патрашков се изкачва по всички стъпала на професионалната и административна кариера – той е асистент (1963 г.), старши преподавател (1965 г.), зам.-началник и началник на Клиниката по урология на Висшия военномедицински институт , зам.-началник на ВВМИ по учебната и научната част.
Освен проблемите на военнополевата урология проф. Патрашков успешно е разработил въпроси в областта на урогениталните тумори.
Тодор Живков
1973 г. първият ни държавник Тодор Живков страда от увеличена простата със съмнения за рак. Живков е претърпял операция за отстраняване на простатата. На 20 април – за тържествата по случай годишнината от рождението на Ленин, Живков вече е на крака… Екипът, провел операцията се ръководи от проф. Иван Викторов, на когото асистира д-р Тодор Патрашков и Цоло Цолов. Живков се възстановил бързо след операцията. Това медицинско събитие превръща лекарите в най-обгрижваните от партията, с привилегии и свободи недостижими за други…
А на 6 април същата година генерал-майор Иван Викторов Димитров е обявен и с правителствен указ за Герой на социалистическия труд. Години по-късно Патрашков се превръща в личен-доверен лекар на Живков.
Проф. Тодор Патрашков поема ръководството на Клиниката по урология през 1983 година, след смърта на своя учител проф. Иван Викторов.
Патрашков повече от половин век е работил във ВВМИ, около 20 години е бил консултант в Правителствена болница.
На IV конгрес по урология през 1990 г. е избран за председател на Българското урологично дружество и е изпълнявал ръководната длъжност до 2000 г.
От Софийска обща гарнизонна болница до Общовойскова болница (1891-1945), Научноизследователски военномедицински институт (1945-1960), Висш военномедицински институт (1960-1988) и Военномедицинска академия (1989).
Клиниката по урология е ръководил от: 1983 – 1991 полк. проф. д-р Тодор Патрашков.
Проф. Патрашков – научнотехническо постижение
Изключително голяма е заслугата на проф. Патрашков за доставянето и въвеждането в експлоатация на първия за ВВМИ апарат за екстракорпорална литотрипсия. Първата процедура е извършена на 26 април 1986 г., като с това е поставено началото на извънтелесното разбиване на бъбречни камъни.
Впоследствие на същия апарат за първи път в света са проведени процедури за лечение на смутено костно срастване (забавена консолидация и лъжливи стави) с високоенергийни електрохидравлични шокови вълни.
Този метод е утвърден през 1987 г. като изобретение и е признат като най-добро научнотехническо постижение в областта на медицината през 1987 г. На българо-американски хирургически симпозиум през 1988 г. доклад на тази тема е представен от Вячеслав Вълчанов, Петър Михайлов и Тодор Патрашков.
Подобни доклади от същия авторски колектив са представени в Москва, Киото и Виена.
Откритието е признато като съществен български принос в световната медицина…
Съселяните на знаменития уролог проф. Патрашков му издигат паветна плоча в родното с. Златия
На 10 юли 2012 г. той напусна този свят на достолепната 86-годишна възраст. Бог да го прости и вечна му памет!