ПАМЕТ

България загуби известния уролог Проф. Патрашков, доктор на медицинските науки.

Проф. Тодор Патрашков Проф. Тодор Кръстев Патрашков е роден на 2 август 1926 г. в село Калугер махала, което след 1955 г. е преименувано на Златия.
Патрашков има двама братята.
Кристина ПатрашковаИма едно дете, баща е на известната журналистка Кристина Патрашкова ( bezfilter )

Тодор Патрашков завършва медицина в София през 1952 г. След дипломирането си постъпва като военен лекар на поделение, дислоцирано в Мездра, където работи от 1952 до 1954 г.

Софийската обща гарнизонна болница, правоприемник на която е Военномедицинска академия
Обща гарнизонна болница, правоприемник на Военномедицинска академия

По това време се създава Общоармейската болница в София, в която Патрашков специализира хирургия (1954-1957)
Ординатор е и в хирургическото отделение на Военната болница в Русе.

Д-р Патрашков се изкачва по всички стъпала на професионалната и административна кариера – той е асистент (1963 г.), старши преподавател (1965 г.), зам.-началник и началник на Клиниката по урология на Висшия военномедицински институт , зам.-началник на ВВМИ по учебната и научната част.ВМА-д-р-Патрашков

Освен проблемите на военнополевата урология проф. Патрашков успешно е разработил въпроси в областта на урогениталните тумори.

Тодор Живков

Тодор-Живков
В напреднала възраст на 5 август 1998 г. Живков умира.

1973 г. първият ни държавник Тодор Живков страда от увеличена простата със съмнения за рак. Живков е претърпял операция за отстраняване на простатата. На 20 април – за тържествата по случай годишнината от рождението на Ленин, Живков вече е на крака… Екипът, провел операцията се ръководи от проф. Иван Викторов, на когото асистира д-р Тодор Патрашков и Цоло Цолов. Живков се възстановил бързо след операцията. Това медицинско събитие превръща лекарите в най-обгрижваните от партията, с привилегии и свободи недостижими за други…

А на 6 април същата година генерал-майор Иван Викторов Димитров е обявен и с правителствен указ за Герой на социалистическия труд. Години по-късно Патрашков се превръща в личен-доверен лекар на Живков.

проф. Иван Викторов
проф. Иван Викторов

Проф. Тодор Патрашков поема ръководството на Клиниката по урология през 1983 година, след смърта на своя учител проф. Иван Викторов.

Патрашков повече от половин век е работил във ВВМИ, около 20 години е бил консултант в Правителствена болница.

На IV конгрес по урология през 1990 г. е избран за председател на Българското урологично дружество и е изпълнявал ръководната длъжност до 2000 г.

От Софийска обща гарнизонна болница до Общовойскова болница (1891-1945), Научноизследователски военномедицински институт (1945-1960), Висш военномедицински институт (1960-1988) и Военномедицинска академия (1989).
Клиниката по урология е ръководил от: 1983 – 1991 полк. проф. д-р Тодор Патрашков.

Проф. Патрашков – научнотехническо постижение

Изключително голяма е заслугата на проф. Патрашков за доставянето и въвеждането в експлоатация на първия за ВВМИ апарат за екстракорпорална литотрипсия. Първата процедура е извършена на 26 април 1986 г., като с това е поставено началото на извънтелесното разбиване на бъбречни камъни.
Впоследствие на същия апарат за първи път в света са проведени процедури за лечение на смутено костно срастване (забавена консолидация и лъжливи стави) с високоенергийни електрохидравлични шокови вълни.
Този метод е утвърден през 1987 г. като изобретение и е признат като най-добро научнотехническо постижение в областта на медицината през 1987 г. На българо-американски хирургически симпозиум през 1988 г. доклад на тази тема е представен от Вячеслав Вълчанов, Петър Михайлов и Тодор Патрашков.
Подобни доклади от същия авторски колектив са представени в Москва, Киото и Виена.
Откритието е признато като съществен български принос в световната медицина…

Съселяните на знаменития уролог проф. Патрашков му издигат паветна плоча в родното с. Златия

На 10 юли 2012 г. той напусна този свят на достолепната 86-годишна възраст. Бог да го прости и вечна му памет!