TOP-BG

ТОП 10 ДИЗАЙНА НА ВИСОКИ СГРАДИ

Към по-голяма височина: 10 изключителни дизайна на кули!

Символизмът във високите кули

Човешката амбиция да се строят прекалено високи структури е добре документирана и е била обект на много митове, най-известният от които е митът за Вавилонската кула. Въпреки че никога не сме знаели много за предполагаемата функционалност на тази първична кула на кулите.

Едно е сигурно: целта да се превърне в паметник на цивилизационното величие и да оспори божествения ред – за съжаление наказуемо престъпление, разделящо човечеството на различни народи. Опит да проучим това като разгледаме 10 изключителни дизайна на кули.

Вавилонската кула / Атанасиус Кирхер

Определението на термина в строго архитектурен контекст обозначава всяка сграда или сграда, характеризираща се с относително голяма височина в сравнение с нейните хоризонтални размери. Погледнато от историческа гледна точка, кулата, която е част от архитектурния военен арсенал, е заредена със символиката на властта – тя е фалическа и прекомерна вертикална структура, стремейки се да изразява върховенството, а не ефективността. Освен че са функционални (военни кули, кули за наблюдение, водни кули, камбани, телекомуникационни кули), тези структури винаги са били символичен стремеж да се издигнат над околните сгради/терени. Като по този начин се превръщат в проекция на обществените фантазии за материалния прогрес.

Не е изненадващо, че кулата се превърща в забележителност на гражданската архитектура, точно в началото на Индустриалната революция в Европа. С изграждането на най-емблематичната свободно стояща кула – Айфеловата кула, която демонстрира пълния потенциал на стоманената конструкция и дава старт за планиране на високото строителство в бъдеще.

Небостъргачите – градската монументалност

Първите „небостъргачи“ стават възможни още в самия край на деветнадесети век. Когато Бесемеровият процес дава на стоманата достъп до колони и греди. Чугунът позволява сградите да стават по-високи, като същевременно намаляват размера на подпорните колони вътре. Зидарията и тухлите се превърнаха в външен подпис. Сградата Tribune на Ричард Морис Хънт (1873-5) в Ню Йорк (понастоящем разрушена) е една от първите високи сгради, като часовниковата кула е решаващ елемент в дизайна.

Това е тенденция, която продължаваме да наблюдаваме и в други емблематични високи сгради.

Например в сградата на Сингър в Ню Йорк от Луис Съливан с мансардна кула, издигаща се от по-големия масивен блок надолу и съставляваща почти половината от цялата конструкция. Луис Съливан, считан за бащата на небостъргачите. Кулата е отличителен белег и в архитектурното изкуство „Арт Деко“. А Съливан, както отбелязал няколко години по-рано в своето есе от 1896 г. “Високите офис кули, признати за изкуство”, че „новите типове сгради изискват ново архитектурно изражение, т.е. декорация“. Декоративните оркестрации на Арт Деко ще се вдъхновяват от кулите, характерни за готическите църкви и катедрали. И в крайна сметка можем да кажем, че в рамките на международния стил и наложената му функционална естетика, високата, свободно стояща кула като допълнителен компонент в структурния дизайн. Кулата се превръща в самата сграда.

Еволюция на формата.

Еволюцията на формата е видима при това предаване от нереализирания проект „Стъклен небостъргач“ на Лудвиг Мие ван дер Рое (Берлин, 1922). 

Най-високата кула – Бурж Халифа от SOM (Adrian Smith)

Бурж Халифа в Дубай, ОАЕ, проектирана от Адриан Смит и Гордън Гил, тогава част от SOM. Най-високата сграда в света днес с дизайн, основан на народната архитектура – спираловидното минаре. Високото покачване е смесено развитие, достигайки височина от 828 метра и осигуряващо завладяващ изглед към арабския залив и хоризонта на Дубай.

 

10 свръхвисоки кули със съвременен дизайн

1. Сингапур – Scotts Tower / ОМА

С псевдонимът „Плаващата кула“, тази очарователна конструкция удивява с модернистични, високотехнологични и деконструктивни елементи. Високата кула с височина 153 метра е геометрично удебелена и многостепенна, с масивни блокове, прикрепени към основния корпус, които изглежда се движат. Сградата ще разполага с 68 апартамента и тераса на покрива, осигуряваща панорамна гледка към града. Извънредните обеми на плаващата кула освобождават партерното ниво на сградата, а откритото пространство е планирано да служи като обща зона за отдих, която се възползва от широката зелена зона. Откриването е предвидено за 2020 г. – съответно 450 и 390 м.

 2. Барселона – Diagonal ZeroZero / EMBA

Тази необикновена трапецовидна призма, използваща изключително чиста стъклена завеса е висок 24-етажен небостъргач на височина 110 метра в Барселона, Испания. Където се помещава корпоративната централа на Telefónica Group. Вътре в сградата четири отделни зони генерират разнообразие от интериорни изживявания: основното фоайе на атриум 30 метра височина. Атриум в зоната на клуба на 17-ия етаж. Тераса и двойна височина на заседателната зала, на 23-ия етаж. И залта, която заема два етажа и е разделена на сергии и два амфитеатъра, които могат да работят автономно за по-малки групи.

 3. Чикаго – Аква кулата / Studio Gang

Обширно вълнообразно и елегантно – тази кула е една от най-високите сгради в Чикаго и достига височина от 267 метра. Което я прави най-високата сграда за кула, проектирана от жена архитект Жане Ганг. Вълнообразните бетонни балкони обхващат подовите плочи, разположени по височината на кулата. Дизайнът се основава на характеристиките на наземната топография, а течната кула е представена като вертикален ландшафт, съставен от хълмове, долини и басейни.

 4. Ченгду – Гренландската кула / Адриан Смит и Гордън Гил

Проектиран от двамата бивши членове на SOM, които отговарят за дизайна на Бурх Халиф, Адриан Смит и Гордън Гил. Тази 468-метрова кристална кула е ледена, уравновесена и отразява небето в облицовката на ледника. Разположен в центъра на Ченгду в Югозападен Китай, сградата на кулата ще индивидуализира процъфтяващия район Dongcun. Монолитното скулптурно тяло е вдъхновено от уникалната топология на ледените планини около Ченгду. Главната кула се състои от 120 000 кв. м. офис площи клас А в долната зона, 51 000 кв. м. луксозен хотел в средната зона и 42 000 кв. м. апартаменти на главния изпълнителен директор във високата зона. Двете малки кули, съответно 116 м и 147 м, се състоят от апартаменти от висок клас SOHO.

5. Сеул – Танцуващи дракони / Адриан Смит и Гордън Гил

Разположени в процъфтяващия бизнес и търговски район на северния бряг на река Хан в Сеул. Тези скулптурни двойни кули разполагат с жилищни, офиси и търговски площи. Кръговете на традиционните корейски пагоди са структурно наместени в сложния състав. По-малките модули на кулите са конзолни около централната ос и създават усещане за плаване и движение. Митичните същества като дракони или риби служат като вдъхновение за архитектите и асоциациите, които се привличат от люспестата кожа на сградите. Кулите 1 и 2 имат различни височини – съответно 450 и 390 м.

6. Токио – Gakuen Cocoon Tower / Tange Associates

Тази очарователна кула е дом на три различни училища – Tokyo Mode Gakuen (мода), HAL Tokyo (ИТ и цифрово съдържание) и Шуто Ико (медицински грижи и грижи). Дизайнът на пашкула се стреми да види процеса на учене като инкубатор за идеи. Интериорното пространство е организирано около атриум с многофункционални коридори, за да се създаде жизненост и мобилност. От 1-ви до 50-ти етаж правоъгълните зони на класна стая са подредени в криволинейна форма. Високата кула с височина 204 метра е второто най-високо учебно заведение в света (надминавано само от основната сграда на Московския държавен университет).

7. Доха, Катар – Кулата „Торнадо“ / CICO Consulting Architects & Engineers и SIAT

Състоящ се на 52 етажа, тази висока кула с търговски площадки е с височина от 195 м. Извисява  се над Западения залив в Доха, Катар. Фасадата е оборудвана със специално проектирана осветителна система, която осигурява разнообразна осветеност през нощта. Пластиката на дизайна се стреми да прилича на торнадо. В допълнение към корпоративните пространства кулата разполага с магазини, ресторанти, фитнес и медицински център. Високотехнологичният модернизъм на сградата насърчава сигурността, енергийната ефективност и гъвкавостта. Siemens проектира цялостно решение за сградата и нейното използване с персонализирана система за управление на сгради (BMS) с лесен за работа графичен потребителски интерфейс, уникално оборудване за видеонаблюдение, иновативни системи за контрол на достъпа и аларми. Максималната енергийна ефективност и намаляването на емисиите на CO2 се осигуряват чрез непрекъснато наблюдение и отчитане.

8. Cayan кула / SOM

75-етажна сграда е най-високата усукана кула в света с ос завъртаща се до 90 градуса – структурен ефект, постигнат чрез завъртане на всяка подова плоча под нея. Не само естетическо, но и практично решение – архитектите гарантират, че натоварването от вятър и слънчевата топлина са намалени по този начин. Кулата Cayan е изградена от стоманобетон и се върти около кръгово ядро. Спираловият небостъргач е с размери 307 м. от основата до върха и има изглед към яхтеното пристанище Дубай и залива на Арабския залив.

9. Ванкувър – Beach and Howe / BIG

Тази 149-метрова сграда има уникална конструкция. Забелязва се още с влизането в центъра на Ванкувър от моста Гранвил. По този начин, 30-метровото отдръпване от магистралата диктува триъгълен отпечатък върху земята, което мотивира тази абсолютно завладяваща форма. Сградата достига върховете си по магистралата и превръща остатъка от инфраструктурата на града в едно от най-видните места.

10. Маями, Флорида – 1000 Музея / Zaha Hadid Architects

Най-високата сграда в Маями, Флорида – 1000 музея – планирана по оста Z и разполагаща с потапяща кристална фасада, обвиваща екзоскелета на сградата. Една от малкото кули, проектирани от Zaha Hadid. Тази супер луксозна кула на кулите ще издигне 66 етажа, в които се помещават 83 жилищни единици от различен вид. Амбициозната сграда на кулите плува свободно срещу небето, предлагаща 30 000 квадратни метра умни съоръжения за спортни и развлекателни дейности.